Liderlik İçin Yapılması Gereken Kaideler

Değerli arkadaşlar, yaptığımız bir işte başarılı olmak ve o konuda yönlendirici bir noktaya gelmek istiyorsak bunun belirli kaideleri vardır. Mesala biz loremste belirli bir seviyeye gelmek istiyoruz yani lider olmak istiyoruz, o zaman ne yapmamız lazım bu kuralları ikame ederek o şekilde çalışmamız lazımdır. Lider olduğumuzda kendi adımıza ve ekibimizin bulunduğu yani takımımızın başarıya ulaşması ve müspet sonuçlar alması hiç de zor değildir.

Kıymetli network dostları, lider olduğumuzda duygularımızı iyi yönetmemiz gerekmektedir. Çünkü başarılı liderler duygularına hakim olan ve sabır etmesi bilen özelliğe sahiptirler. Herkes problem yaşamış olabilir, tabiî ki liderlerde problem yaşamaya müsaittir ama liderin en önemli özelliklerinden birisi de sorunları çözücü özelliğe haiz olmasıdır. Lider yaşadığı olumsuzlukları dışarıya yansıtmamalıdır. Menfi bir durumu dışarıya yansıtması onun liderlik özelliğiyle ters düşen bir davranıştır. Buna çok dikkat etmemiz gerekir.

Çevrenize hedeflerinizden ve hayalini kurmuş olduğunuz hususlardan bahsedin, İlk etap da size karşı çıkanlar olabilir ama siz istikrarlı bir şekilde davranırsanız karşıdaki insanlarında görüşlerinin değiştiğini fark edeceksiniz. Hiç bir zaman olumsuzluklardan dolayı moralinizi bozamamanızı tavsiye ederiz. Çünkü liderlikte en önemli faktör motivasyon ve işin içinde istikrarlı bir şekilde görevi idame ettirmektir.

Liderlikte iletişim, en başta gelen kaidelerden birisidir. Lider karşıdaki insanla öyle bir kontak kurmalı ki karşıdaki insanın kafasında herhangi bir soru işareti kalmaması gerekmektedir. İşi karşısındaki insana öyle güzel anlatmalı ki o kişi bu işe girdiğinden yapacağı işten zevk alacağı kanaatine varması gerekmektedir. İyi bir lider her zaman karşıdaki insanın ruh halini psikolojik durumunu dikkate alarak ona göre yaklaşım içerisinde bulunur. Bu karşıdaki insanı ikna etmemizde en önemli fonksiyonlardandır

Lider kılık kıyafetine dikkat etmelidir. İnsanlar bu özelliğe de dikkat çekmektedirler.Karşısında derli toplu bir iş anlatan kişiyi gören birisi o anlatılanları daha ciddiyetle dinler ve kulak kabartır. İşi anlatırken heyecanlı bir şekilde o kişiye aktarmak o kişinin anlatılan işin çok harika bir iş olduğunu ve bu işi yapmanın zevkli bir yapısı olduğu kanaatine vararak böyle bir izlenim uyandırmak lidere yakışacak güzel bir davranış şeklidir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, temennimiz bu yazıyı okuyan tüm kardeşlerimizin lider olarak loremsi yapmasıdır. Hayırlı kazançlarda görüşmek ve buluşmak üzere.

modellife üye ol Modellife ücretsiz üye ol

One thought on “Liderlik İçin Yapılması Gereken Kaideler

  1. admin diyor ki:

    Lider olmaya var mısınız? Bizimle hayallerinizi gerçekleştirmek için start vermeniz gerekiyor.Bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır derler on un için liderlik için bir adım atın arkası gelecektir.Yeterki siz lider olamk isteyin biz sizin hep yanınızda olacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir